Když je venku třicet stupňů nebo i více, hledáme často možnost se schladit. Nechceme do sebe cpát jenom zmrzliny, a tak hledáme zdravější a lepší alternativu. Občas úspěšně, no občas ne. Tak se na to podíváme.
OCHUCENÝ LED
Ledová voda je na zchlazení naprosto ideální. I když občas se objevují články o tom, že v létě by se měl pít teplý čaj a v zimě naopak studená voda a nanuky, kdo z nás by něco takového chtěl. Povězme si upřímně, že asi nikdo. Takže v létě pijeme ledovou vodu. Ale co do ní dát, aby nebyla hnusná? Různě sirupy a šťávy jsou většinou nezdravé. Ale mi chceme něco zdravého a dobrého. Ideální je, například vymačkat citron nebo pomeranč a šťávu následně dát zamrazit. Můžeme přidat trochu třtinového cukru na oslazení nebo třeba trochu máty na ozdobení. Podobně se dá zamrazit třeba šťáva z jahod nebo jiného ovoce.
VĚTRÁNÍ
Nevím proč, ale spousta lidí v dnešní době prostě neumí větrat. Venku je 30 stupňů a oni místo toho, aby nechali okna zavřená, otevřou je a paradoxně si byt ještě oteplí. Nejlepším řešením je nechat okna zavřená tehdy, když je teplota uvnitř menší než teplota venku, ideálně i zatažené žaluzie, aby sem nepronikalo sluneční záření. Večer nebo v noci, když teplota klesne, otevřeme všechny okna a teplý byt se přes noc stihne ochladit. I pokud máte přes den pocit, že venku fouká a příjemný vánek Vám byt ochladí, není to pravda.
STARÉ DOMY
Ve starých domech je přes léto mnohem lépe než v těch nových. Ptáte se proč? Staré cihlové domy mají mnohem tlustější zdi, které v létě drží chlad a v zimě teplo. Nemají takovou propustnost. Pokud tedy můžete, travte čas třeba u svých prarodičů. Nejenže s nimi strávíte nějaký čas a oni budou spokojeni, ale i Vy budete v chladnějším prostředí.
Řešením může být také klimatizace. Dávejte si ale pozor na velký teplotní rozdíl. Pokud je větší než patnáct stupňů, může to být pro tělo obrovský šok a Vy tak můžete nastydnout i v létě. A to nechcete.