V první řadě byste si měli ujasnit své příjmy a výdaje, začít si vést osobní účetnictví. Prostředků je k tomu mnoho, ať už Excel nebo pouhý diář či zápisník. Abyste se vyhnuli nečekaným nástrahám zákona schválnosti a tím pádem také případným finančním tísním, je třeba se zaměřit konkrétněji na všechny vaše výdaje. Ty si můžete rozdělit do několika kategorií. Stanovte si především ty nejdůležitější, které se týkají života jako takového, například vše spojené s bydlením a jídlem s pitím.
peníze a tužky
Do vámi zvoleného způsobu osobního účetnictví si zapisujte ty výdaje, které lze v případě nejvyšší nouze omezit. Celkové roztřídění je kompletně na vás. Osobně doporučuji snížit výdaje konkrétně na zábavu, což se většinou týká studentů. Z vlastní zkušenosti studenta vím, že omezení pravidelného navštěvování baru výrazně uleví peněžence, jelikož takováto zábava něco stojí.
prasátko na peníze
Není přeci důvod zde trávit večery každý den. Většina studentů proto volí možnost i příležitostné brigády. Kromě vedení osobního účetnictví je velkým plusem tvořit si rezervy. Nejlépe v takovém množství, aby pokryly to nejdůležitější alespoň na jeden měsíc. Pokud máte možnost chodit příležitostně na brigádu, žádná koruna navíc zcela určitě není na škodu. Každý to časem ocení, obzvláště pokud je dotyčný či dotyčná studentem. Nikdy totiž nemůžete vědět, co se stane.
mince, budík a dům
V případě pracujících lidí to platí dvakrát tolik. A třikrát tolik, pokud máte rodinu. Oproti studiu se zde těch rizik skrývá více, proto je důležité být vždy připraven a mít nějaké peníze stranou. Mnoho lidí tuto skutečnost velmi podceňuje a zvyšuje tím pravděpodobnost, že se v nevítané situaci opravdu vyskytnou. Klíčem je zkrátka si stanovit priority a dle toho vaše výdaje uspořádat. Ať už jste student nebo pracující člověk, nikdy není na škodu myslet i na zadní vrátka.