Dokud jsou rozvody vody v domě funkční bez sebemenšího problému, v podstatě o nich ani nevíte a málokdy si v průběhu všedního či svátečního dne na ně vzpomenete. Považujete je za běžnou součást vybavení domácnosti a zřejmě nemáte ani představu o tom, jaké by to bylo, kdyby tu nebyly k dispozici. Až najednou, jednoho krásného slunečného dne, objevíte při návratu domů mokrou zeď mezi ložnicí a obývákem. Rázem nastanou krušné chvíle, kdy si uvědomíte, jak důležité je mít pod kontrolou právě tyto systémy, a jaké to je, když vypoví službu.
Vlastně se vám naskytne příležitost uvědomit si, jak velkou službu nám poskytují instalatéři, kteří řeší i detekci úniku vody v domácnostech či ve firmách. Co se stane, když vám doma praskne trubka nebo armatura ve zdi, a proč volat instalatéry co nejdříve?
Voda proniká díky gravitaci až k podlaze – voda se ve zdi šíří všemi směry, ale má na ni vliv i gravitace, takže její velký objem sjede až k podlaze, a vy můžete vytopit váš sklep, nebo co je horší, sousedy pod vámi. A možná si v té chvíli vzpomenete, jak ve filmu „Vrchní prchni“ pan Pařízek (Zdeněk Svěrák) požadoval po Josefu Abrhámovi patnáct stovek za malování a úklid vytopeného bytu.
Elektroinstalace – když se unikající voda ve zdi dostane až k elektrickým zásuvkám a rozvodným krabicím, může mezi kabely a svorkami vzniknout elektrický oblouk a dojít k požáru. Anebo vám vodivé prostředí krásně zprostředkuje kontakt s rozvodnou fází, a vy dopadnete podobně, jako lidé, co se fénovali ve vaně plné vody, když jim zapnutý fén spadl do klína. Takovéto úrazy obyčejně končí smrtí.
Čím dříve instalatér přijede, tím lépe – to je jasné i proto, že vám voda pronikne až k nábytku a poničí laminovanou dýhu, zkroutí dřevěný masiv, rozmáčí omítku a malbu, vytvoří mapy na koberci, no prostě máte o zábavu postaráno. Naštěstí existuje havarijní instalatérský servis, který můžete kontaktovat 24 hodin denně, po celý rok.